Menu Zamknij

Patron

Wojciech Jerzy Has, urodzony 1 kwietnia 1925 roku, wybitny i ceniony reżyser filmowy, twórca wielu filmów, które na stałe zapisały się w historii polskiego i światowego kina, spośród których nie sposób nie wymienić takich jak: „Pętla”, „Jak być kochaną”, „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Sanatorium pod klepsydrą”, „Osobisty pamiętnik grzesznika przez niego samego pisany”.

Wieloletni wykładowca na Wydziale Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi, jego dziekan, a także późniejszy rektor Uczelni. Zanim z jego inicjatywy zostało powołane Studio Filmowe Indeks, którego był wieloletnim dyrektorek artystycznym, kierował Zespołem Filmowym Rondo, w którym obok zrealizowanych w jego reżyserii filmów: „Nieciekawa historia”, „Pismak” czy „Niezwykła podróż Baltazara Kobera” powstały także filmy m.in. Grzegorza Królikiewicza („Zabicie ciotki”), Radosława Piwowarskiego („Yesterday” i „Pociąg do Hollywód”) czy Janusza Zaorskiego („Matka królów”).

Od momentu objęcia funkcji dyrektora artystycznego Studia, aż do jego śmierci w 2000 roku, pod opieką artystyczną profesora w Indeksie swoje debiutanckie filmy zrealizowali: Łukasz Karwowski („Listopad”), Mariusz Grzegorzek („Rozmowa z człowiekiem z szafy”), Stefan Chazbijewicz („Podróż na wschód”), Urszula Urbaniak („Torowisko”), Małgorzata Szumowska („Szczęśliwy człowiek”).

wjh_popr